Ansvar for naturen
i dag og i fremtiden
Vores forretning er tæt forbundet med havet, og netop derfor har vi valgt at indgå et partnerskab med Nationalpark Vadehavet.
En stor del af vores løsninger anvendes i og omkring havet, blandt andet i offshore vindmølleparker, hvor havet både er arbejdsplads, transportvej og energikilde.
Partnerskabet er et bevidst valg om at tage ansvar for de marine økosystemer og understøtte en bæredygtig udvikling af hav- og kystområder
De fleste af os tænker nok ikke over i hverdagen, at vi har en helt unik natur og en verdensarv på højde med Grand Canyon, Galapagos og Great Barrier Reef lige uden for vores dør og at Nationalpark Vadehavet er Danmarks vigtigste bidrag til verdens naturarv.

Anne Mette Lorenzen, Executive Business Development, HYTOR
Partnerskabet med Nationalpark Vadehavet giver os mulighed for at omsætte vores ESG-arbejde til konkrete handlinger og støtte et sundere havmiljø, hvor naturen har mest brug for det.
Vores medarbejdere får mulighed for selv at deltage i naturforbedrende aktiviteter som fx udplantning af ålegræs, fiskebørnehaver og opsætning af kystfuglehegn.
Det skaber fællesskab, stolthed og trivsel.
Vi ønsker at bidrage til et stærkt og attraktivt lokalområde, hvor naturen er en del af identiteten og hvor Esbjerg og omegn er et godt sted at bo og arbejde.
I filmen der fortæller om projektet, om vores rolle og hvorfor vi engagerer os som en del af fortællingen om et aktivt og ansvarligt erhvervsliv.


T.h. Peter Saabye Simonsen der er Nationalparkchef sammen med Niels G. Langerhuus, Owner & CEO af HYTOR
Har du spørgsmål, eller vil du høre mere om vores partnerskab med Nationalpark Vadehavet, er du meget velkommen til at kontakte os.